Ruch charyzmatyczny opiera sie na zalozeniu, ze chrzescijanie -- podobnie jak w Kosciele pierwotnym -- sa obdarowywani charyzmatami, ktorymi sluza ku zbudowaniu wspolnoty Kosciola. Odnowa w Duchu Swietym gromadzi wielu ludzi swieckich w roznym wieku i z roznych srodowisk, odnajdujacych dzieki niej swoje miejsce w Kosciele i swiecie.

Osoby te tworza grupy modlitewne, liczace od kilku do kilkuset czlonkow. laczy ich chrzest w Duchu Swietym -- podstawowe doswiadczenie wiary, znane pierwszym chrzescijanom.
Grupy modlitewne spotykaja sie co tydzien na dwu-trzygodzinnych spotkaniach modlitewnych, ktorych glownym elementem jest glosna, zywa modlitwa. Maja one najczesciej strukture otwarta, lecz pewne elementy spotkania powtarzaja sie: zaproszenie Ducha Swietego do prowadzenia spotkania, uwielbienie Boga (ten rodzaj modlitwy przewaza), sluchanie Slowa Bozego, nauczanie, osobiste swiadectwo zycia niektorych uczestnikow spotkania. Na spotkaniach modlitewnych ujawniaja sie charyzmaty. Grupy modlitewne prowadzone sa najczesciej wspolnie przez duszpasterza i zespol swieckich animatorow z liderem na czele; spotkania odbywaja sie zwykle przy parafii.

Charyzmaty (gr. charisma -- dar laski) -- nadnaturalne dary Ducha Swietego, udzielane roznym osobom dla budowania calej wspolnoty. Do charyzmatow zalicza sie m.in. tzw. dary epifanijne, czyli nadzwyczajne:


Dar jezykow (glosolalia) pojawiajacy sie czesto w modlitwie jednoczesnej uczestnikow. Mimo spontanicznego charakteru modlitwy, ma ona przebieg pelen pokoju i harmonii. Wyraza sie przez bezpojeciowa ekspresje slowna plynaca z ust uczestnikow spotkania, choc niejednokrotnie zdarzaly sie przypadki modlitwy w jezykach w sensie filologicznym (wystepujacych w rzeczywistosci);

Dar tlumaczenia jezykow - laczy sie z darem jezykow; polega na wyjasnieniu tresci uslyszanego przed chwila przeslania w jezykach;


Dar proroctwa - nie polega na przepowiadaniu przyszlosci (choc nieraz i tak sie zdarza), lecz na przemawianiu w imieniu Boga z przeslaniem zachety lub napomnienia skierowanym do uczestnikow spotkania. Czesto slowa prorockie wypowiedziane na spotkaniu modlitewnym przemawiaja ze szczegolna moca do zebranych objawiajac im prawde o sobie;


Dar rozeznania duchowego - pozwala na biezaco weryfikowac prawdziwosc innych charyzmatow, a takze badac poruszenia duchowe ludzi;


Dar uzdrawiania, czyli dar modlitwy o duchowe, psychiczne i fizyczne zdrowie osoby proszacej o to Boga. Znaki cudownych uzdrowien potwierdzaja prawdziwosc przepowiadanej ewangelii o Jezusie.


Chrzest w Duchu Swietym , zwany takze "wylaniem Ducha Swietego" lub "modlitwa odnowienia darow Ducha Swietego" nawiazuje do biblijnej i historycznej Piecdziesiatnicy (Dz 2, 1-41). W tym dniu apostolowie otrzymali Ducha Swietego (zostali ochrzczeni w Duchu Swietym), czemu towarzyszylo mowienie jezykami i przepowiadanie Jezusa z moca (nawrocilo sie ok. 3 tys. ludzi). Jest to wydarzenie pozasakramentalne, lecz wyplywajace z sakramentu chrztu oraz bierzmowania. Polega na ozywieniu darow zlozonych przez Boga w czlowieku w czasie udzielania sakramentow. Wiaze sie ze szczegolna interwencja Ducha Swietego w zycie czlowieka. Dzieki niej czlowiek nawiazuje osobowa wiez z Bogiem, poglebia sie jego swiat modlitwy, zycie staje sie pelne pokoju i radosci zwiazanych z bliskim przezywaniem obecnosci Boga, pojawia sie pragnienie opowiadania innym o swoim przezywaniu wiary.
Chrzest w Duchu Swietym odbywa sie zwykle podczas modlitwy calej wspolnoty z nalozeniem rak na czlowieka, ktory prosi o to. Czesto taka modlitwe poprzedza kilkutygodniowe seminarium zycia w Duchu (zwane tez rekolekcjami ewangelizacyjnymi Odnowy). Polega ono na codziennym, samodzielnym rozwazaniu Slowa Bozego, sluchaniu konferencji oraz na dzieleniu sie swoimi doswiadczeniami z modlitwy w malych grupach. Seminarium zycia w Duchu to podstawowa forma ewangelizacji proponowana przez ruch Odnowy w Duchu Swietym. Prowadzi do nawrocenia sie od grzechu, przyjecia Jezusa jako Pana i Zbawiciela swojego zycia, a nastepnie do przyjecia charyzmatow, otrzymywanych po to, by sluzyc innym.