... miedzy innymi w Wodzislawskich Spotkaniach Koledowych, Koncertach Piesni Maryjnych, Turniejach im. M. lunarzewskiego i innych. Czesto wystepuje w miejscowym Kosciele Parafialnym, uswietniajac uroczystosci odpustowe, weselne. Jest rowniez organizatorem wielu festynow i koncertow dla mieszkancow Czyzowic. Zespol prowadzi mloda, energiczna Dyrygentka – Pani mgr Barbara Grobelny – mieszkanka pobliskich Gorzyczek.
Powstanie Choru „MONIUSZKO” datuje sie na rok 1905. Poczatkowo dzialal w ukryciu, by w 1921 roku, z inicjatywy mieszkancow Czyzowic – Jozefa Palika i Antoniego Podeszwy, zaistniec jako Zespol Spiewaczy o nazwie „HARMONIA”, na podwalinach ktorego w 1926 roku powstalo Towarzystwo Spiewacze „MONIUSZKO”. Powstanie Zespolu Spiewaczego przypadlo na okres poplebiscytowy - jego glownym celem bylo krzewienie kultury polskiej.
W swojej dlugiej historii Chor przezywal kolejne wzloty i upadki. Zostal reaktywowany zaraz po wojnie, by nastepnie, na wiele lat zawiesic swoja dzialalnosc i po raz kolejny powrocic, z inicjatywy Prezesa choru "Slowiki nad Olza" - Jana Mroszka. Chor dotrwal do dzis, zapisujac sie trwale w historii Czyzowic i regionu wodzislawskiego. Jak okreslila to Pani Krystyna Okon (Sekretarz lokalnej gazety „U NAS”) – „Moniuszko jest postrzegany w srodowisku Gminy jako Zespol niezmiennie sympatyczny z aura, ktora czuje sie gdy tylko stanie na estradzie. Emanuje od niego radosc spiewania i chec obdarowywania ta radoscia sluchaczy”. Wspolny spiew, spotkania, rozmowy, spontanicznosc – to glowne cele dzialania Choru, ktorego motto okreslil jeden z najbardziej zasluzonych dla Choru Dyrygent – Jan Szczepanczyk: „My chcemy spiewac dla tych co kochaja spiew i dla siebie”. Udzial w probach i koncertach daje czlonkom wiele przyjemnosci i satysfakcji, a tradycja spiewania przechodzi z pokolenia na pokolenie, o czym swiadczy fakt, ze szeregach Choru wystepuja rodzice, dzieci, a zdarza sie, ze i wnuki. Wystepuje rowniez kilka malzenstw – Panstwo Smiatek, Koczy, Mucha, Paloc, Boczek, Rossa.
Na przestrzeni ponad 80 lat dzialalnosci czyzowicki Chor zdobyl wiele wyroznien i nagrod. Do najwazniejszych zaliczyc mozna wielokrotne zajecie czolowych miejsc w przegladach i zjazdach spiewaczych okregu wodzislawskiego, zajecie I miejsca w Festiwalu Chorow Amatorskich o Laur XX PRL w Katowicach (1965r.), a w ostatnich latach: zdobycie Pucharu Rodziny lunarzewskich (1999r.) oraz Pucharu za wykonanie piesni slaskiej (11.11.2003r.) na Turniejach im. M. lunarzewskiego w Radlinie. W 1998 roku odbyl sie koncert we Wiedniu - w slynnym Kosciele na Kahlenbergu, udane byly rowniez koncerty w pobliskich Czechach i na Slowacji.
Chor „MONIUSZKO” ma za soba rowniez nagrania studyjne. Pierwsza profesjonalna kaseta zostala nagrana w 1994 roku w Rozglosni Polskiego Radia w Opolu.
W latach 1992 - 2002 Chor wspolpracowal z niemieckim Zespolem BIG - BAND - owym. Trzykrotnie goscil w miescie Dorsten, organizujac koncerty w wielu okolicznych miastach - glownie dla niemieckiej Polonii. O entuzjastycznym przyjeciu czyzowickich spiewakow swiadcza m.in. artykuly prasowe w lokalnej prasie oraz przyjecie przez wladze miasta Dorsten. W ramach rewanzu czyzowiccy chorzysci goscili w swych domach czlonkow Zespolu BIG - BAND (w latach 1994 i 1995), organizujac wspolne wystepy i wycieczki krajoznawcze.
Rowniez pod kierunkiem obecnej Pani Dyrygent - mgr Barbary Grobelny - Chor w dalszym ciagu utrzymuje wysoki poziom koncertow i siega po kolejne wyroznienia. Wymieniajac osoby zasluzone nie mozna pominac Pani Krystyny Dawid – Prezesa Zarzadu od 1989 roku, zajmujacej sie strona organizacyjna dzialalnosci (uzgadnianie koncertow, organizowanie wyjazdow na koncerty, na wycieczki, reprezentowanie Choru w regionalnych Zwiazkach Spiewaczych itd.).
W marcu 2004 roku zostal powolany nowy Zarzad w skladzie:
Prezes - Krystyna Dawid
Wiceprezes - Piotr Oslizlo
Wiceprezes - Jerzy Slowik
Skarbnik - Roza Kuczok
Sekretarz - Urszula Pochopien
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczacy - Waclaw Koczy
Czlonek - Wieslawa Paloc
Czlonek - Celina Holomek
Obecnie Chor liczy 35 czlonkow. Przy nowej Dyrygent zmienil swoj styl, ciagle poszukujac do swojego repertuaru utworow nieznanych w okolicy.
Proby odbywaja sie raz w tygodniu, w kazda srode o godz. 18.00 w sali kameralnej WDK.