Drukuj
Kosciol
Odsłony: 13024
W parafii pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach pojawią się trzy kamery, w tym jedna internetowa. Chorzy parafianie będą mogli uczestniczyć we mszy św. nie wychodząc z domu.

Pierwszą parafią w powiecie wodzisławskim transmitującą nabożeństwa w sieci jest parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radlinie. Miejscowy proboszcz ks. Zenon Działach zainstalował kamerę internetową, aby chorzy parafianie mogli uczestniczyć we mszy transmitowanej z dobrze znanego im kościoła. Taka sama motywacja towarzyszy ks. Jerzemu Dudkowi, proboszczowi parafii Chrystusa Króla w Czyżowicach. – Ludzie są przywiązani do swojego kościoła i kiedy są chorzy chcieliby się modlić razem ze wspólnotą parafialną. Transmisja w radio czy telewizji to nie to samo. Wielu z nich pomagało przy budowie tej świątyni, dlatego uznałem, że stworzenie im takich warunków jest niejako moim obowiązkiem – uważa ks. Jerzy. Nie obawia się, że ludzie zamiast nawiedzenia świątyni wybiorą modlitwę przed komputerem. – Znam moich parafian. Oni wiedzą, że obcowanie z Bogiem w świątyni jest najważniejsze – dodaje proboszcz. Jedna cyfrowa, dwie ukryte.

Kamery w czyżowickim kościele mają się pojawić w połowie marca. Jedna cyfrowa przekazująca obraz do sieci zainstalowana zostanie na filarze blisko ołtarza. Dwie kolejne analogowe będą ukryte i posłużą do obserwacji tego, co się dzieje w kościele 24 godziny na dobę. Koszt wszystkich urządzeń to ok. 3 tys. zł. – Chodzi oczywiście o względy bezpieczeństwa. Będziemy dysponować nagraniem, które będziemy mogli przejrzeć przez trzy tygodnie. Po tym czasie zostanie skasowane kosztem nagrania aktualnego – wyjaśnia ks. Jerzy Dudek. Dodaje, że niedawno świątynia wyposażona została w alarm. Dzięki temu kościół jest otwarty także po zakończeniu nabożeństw.

Gdzie można oglądać?
Transmisja mszy św. dostępna będzie na specjalnej stronie internetowej udostępnionej przez firmę instalującą kamery. Oczywiście link znajdować się będzie na stronie internetowej parafii www.czyzowice.katowice.opoka.org.pl .

źródło: Nowiny Wodzisławskie (raj)